13 Aralık 2009 Pazar

Pasta Süsleme Etkinliği

Pasta Süsleme Etkinliği için yaparken her adımını fotoğrafladığım Penguin Iglo pastayı Sevgili Düşbahçesi Selma'ya gönderiyorum.

Browni Cheesecake

Çok severim Cheesecake'i. Sade, limonlu, frambuazlı hiç farketmez hepsi ayrı birer lezzet. Bu haftasonu için Browni tabanlı ve çikolata sos ile denedim. Tek kelime ile muhteşem.. Malzemeler, 20 cm'lik çember için;

600 gr. labne ( oda ısısında olmalı)

1 Su bardağı şeker

2 yumurta (oda ısısında olmalı)

2 yemek kaşığı mısır nişastası

1 damla vanilya ekstratı

Tabanı: Ben hazırda bulunan kakaolu pandipanyamdan 1 cm kalınlığında keserek bütün olarak taban olarak kullandım. (tarifi pek yakında))
Çikolatalı Ganaj: 200 gr çikolata, 2oo gr soğuk krema. Kaynama noktasına gelen kremanın içine kırık çikolataları ekleyip karıştırarak ganajı hazır hale getiririz.

Labneleri şeker ile çırparken yumurtaları tek tek ekliyoruz. Vanilya ve unu ekleyip elde ettiğimiz kremayı çembere döküp önceden ısıtılmış fırında 250 derece de 10 dakika pişiriyoruz. Dereceyi 150 dereceye düşürüp 40 dakika fırınlıyoruz. Sürenin sonun da 3 saat kadar fırının kapağını açmadan cheesecake fırında tutuyoruz.

Buzdolabında soğuyan cheesecake'in üzerine cikolata ganaj sürüp veya ısıtıp sos gibi dökerek ikram edebilirsiniz. Sevgili Banu hediye götürdüğü için Cheesecake'in üzerine ganajı sürerek teslim ettim. Diğerini sade bırakıp Sevgili arkadaşım Ebrularla yerken üzerine çikolata sos dökerek afiyetle midemize indirdik.
püf noktası 1: yumurta, labne ve krema oda ısısında olmalı.
Püf noktası 2:karışımı çembere dökmeden önce karıştırıcının içindeyken, birkaç kere sertçe tezgaha vurarak içindeki hava kabarcıklarını çıkarmalıyız ki pişerken çatlamasını önleyelim..