29 Haziran 2010 Salı

Lavanta Yağı

Bugün Tijen sayfasında ne güzel yazmış stresten arınmanın ipuçlarını. Benimde sabahım böyle oldu işte. Kapı çaldı karşımda Mustafa bey. Kendisi bahçevandır. Hemde işini severek yapar öyle bir yapar ki bahçedeki tüm çiçekler onun çocuklarıdır sanki. Elinde bir buket lavanta. Bilir lavantayı çok sevdiğimi. Nasıl mutlu oldum nasıl bir anda enerji doldum size anlatamam. Boşuna dememişler uzun yaşamın sırrı lavantada diye. Bir ara dışardaydım. Geldiğimde evi kokusu ile sarıp sarmalamıştı lavantalar..Güne mis kokularla başlayınca geçen sene sevgili Özlem'in tarifi ile yaptığım ama bir türlü yayınlamaya fırsat bulamadığım Lavanta yağı görsellerini buldum.


Tarifin orjinali için özlemin doğası linkini tıklayabilirsiniz. Aşamalar çok basit. Lavantaların tanelerini bir kavanozun içine ayıklayın ve ağzını kapatın.


Güneşin altında birkaç gün bekledikten sonra zeytinyağ ( ben zeytinyağı tercih ettim ama başka yağlarda oluyor galiba) ekleyip 10-15 gün kadar sonra süzdüm. Annem den aldığım minik reçel kavanozlarına paylaştırdım. Tabii logolu etiketimi de ekleyerek:))
Geldiğimiz nokta budur)) Geçen ramazan ayında hangi arkadaşımızın evine gitsek bu miniklerden götürmüştüm hatıra. Bu seneye kalanlar da bozulma yada ağırlaşma yok. Miss kokusu devam ediyor..

10 yorum:

Zeynep'in Defne'si dedi ki...

Ellerinize sağlık. Ben de lavanta kolonyasını keşfettim yeni. Ofiste masamda duruyor, aklımıza geldikçe sıkıp rahatlıyoruz. Siz bu lavanta yağını nasıl kullanıyorsunuz?

zencefil dedi ki...

Ben en çok mumların içine biraz damlatıp yada yağdanlığa koyduğum suyun içine bir kaç damla ekleyerek oda kokusu olarak kullanıyorum.

TÜLİN-sihirli tatlar dedi ki...

Merhaba ne kadar şık kavonozlar olmus.ellerınıze sağlık.Logolu etiketle bırlıkte olmasıda ayrıca hoş olmus.Blogunuzu ızlemeye aldım bende beklerım sevgiler:)

tatesal dedi ki...

Lavanta kokusu ruha hitap eden hatta uykusuzluğu gideren ve rahatlatan bir koku...maharetli bir hatun olduğundan yağını yapmışsın ne güzel,süper....

Zeynep'in Defne'si dedi ki...

mumun içine damlatmayı ilk kez duydum, hemen deneyeceğim. teşekkürler :)

Zeynep'in Defne'si dedi ki...

mumun içine damlatmayı ilk kez duydum, hemen deneyeceğim. teşekkürler :)

Aylin dedi ki...

çok iyi bir fikir bu teşekkürler:)

Damak Tadı dedi ki...

Çok hoş olmuşlar sevgili Funda..Mumların içersinde çok hoş olur gerçekten..Bende arada farklı kokular eklerim mumlara,yakmaya kıydığımda tabiiki..))


Ellerine ve gönlüne sağlık..Sevgiler..

dokuzuncubulut dedi ki...

Yaklaşık yirmi yıldır ailece lavanta kolonyası kullanırız, onun insanı sakinleten, dinlendiren mis gibi hafif kokusuna bayılırız.
Sitemizin bahçesindeki lavantalarla bu tarifi de hemen deneyeceğim...
Sevgiler...

zencefil dedi ki...

sevgili Tülin bende seviyorum bu minik kavanozları. sizi izliyorum..
Tülincim ruhada iyi geliyor gözede. Bende Tijenle Özlemden öğrendim aslında. Birde lavantaları değerlendirdim.
Sevgili Zeynepin defnesi mum dediğim tealight (doğru yazdımmı..)
Sevgili damak tadı bende mumlara kıyamadığımdan tealight ları kullanıyorum..
Sevgili dokuzuncubulut yok ben o kadar eskisini bilmiyordum:))